XIV Wojewódzki Turniej Kabaretów i Teatrów Szkolnych

turniej kabaretów i teatrów szkolnych
turniej kabaretów i teatrów szkolnych

28 marca 2017 odbyła się czternasta edycja konkursu skierowanego do gimnazjalistów z całego województwa pomorskiego. Turniej miał charakter kameralny, w tym roku zgłosiło się do udziału w nim dziewięć grup, reprezentowały one jednak nie tylko Gdańsk, lecz także dość odległe od Trójmiasta miejscowości, takie jak Chojnice, Strzebielino czy Puck. Niektóre zespoły przyjeżdżają do naszej szkoły od lat i święcą u nas triumfy.

Do naszych stałych gości należą grupy: JBT z Bolszewa, Błysk ze Strzebielina i BetAga  z Żelistrzewa. Bardzo nam miło, że uczniowie z tych szkół pozostają wierni tradycji naszego turnieju.
Wojewódzki Turniej Kabaretów i Teatrów Szkolnych od pięciu lat szczyci się patronatem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który jest również hojnym  fundatorem nagród dla laureatów zmagań konkursowych.  
Uczestnicy turnieju walczyli o statuetki - nagrody za pierwsze miejsca - a także o bilety na spektakle i koncerty  odbywające się  w instytucjach kulturalnych Trójmiasta. Jury oceniało występy w czterech kategoriach: zespół teatralny, zespół kabaretowy, najlepszy aktor teatralny, najlepszy aktor kabaretowy.
Sponsorami nagród dla zwycięzców XIV Wojewódzkiego Turnieju Kabaretów i Teatrów Szkolnych zgodzili się zostać:
Gdański Teatr Szekspirowski, Polska Filharmonia Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Miejski Teatr Miniatura, Teatr Miejski w Gdyni, Teatr Muzyczny w Gdyni oraz Rada Rodziców przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych.

W tym roku większość uczestników przygotowała przedstawienie teatralne, mniej chętnie młodzież sięgała po formę kabaretu. Mimo napięcia związanego z rywalizacją, wszyscy uczestnicy wspierali się wzajemnie i tworzyli życzliwą publiczność dla występujących konkurencyjnych grup. Goście z gimnazjów bardzo zintegrowali się z naszą młodzieżą- w czasie obrad jury spontanicznie zorganizowano występy karaoke. Scena i świetlica szkolna pękały w szwach-zarówno z powodu ilości zgromadzonych tam osób, jak i ze względu na moc energii wyzwolonej przez uczestników imprezy.
A oto lista laureatów Turnieju:
Kategoria: Zespół teatralny
1.    miejsce: Grupa Teatralna JBT z Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Bolszewie
2.    miejsce: Teatr Pozytywny z Zespołu Szkół im. M. Płażyńskiego w Pucku
3.    miejsce: Teatr Małe Zwierciadło  z Gimnazjum nr 17 w Gdańsku
Kategoria: Zespół kabaretowy
1.    miejsce: Teatr Śliwka w kompot  z Gimnazjum nr 7 im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdańsku
2.    miejsce: Kabaret nr 2 w Chojnicach
3.    miejsce: BetAga z Zespołu Szkół w Żelistrzewie.
Kategoria: Najlepszy aktor kabaretowy
Oliwia Jaszczur-Nowicka  z zespołu BetAga z Zespołu Szkół w Żelistrzewie
Kategoria: Najlepszy aktor teatralny:
Szymon Czerski  z Teatru Pozytywnego  z Zespołu Szkół im. M. Płażyńskiego w Pucku
Wyróżnienia: (równorzędne)
W kategorii: aktor teatralny:
Eryk Gmurowski z Gimnazjum nr 19 w Gdańsku
Anna Ebertowska z Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!
Organizatorzy